Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu Ministerstwie Klimatu i Środowiska przesłał pismo do Witolda Kossa, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie zmian w moratorium z 8 stycznia br.
„Przede wszystkim naszym celem jest zapewnienie, aby zmiany koncentrowały się głównie na rozwiązywaniu problemów z realizacją umów podpisanych przed 08.01.2024 roku oraz ewentualnych oczywistych potrzeb zmian pozwalających bardziej wzmocnić ochronę przyrodniczą lasów obszaru moratorium. – czytamy w piśmie.
I dalej: „Propozycje zmian powinny dotyczyć wyłącznie obszarów wymienionych w poleceniu z 08.01.2024 roku – zarówno pod względem wskazania wydzieleń do usunięcia, jak również ujęcia w moratorium określonych obszarów lasów w nieodległym sąsiedztwie terenów nim już objętych. W przypadku obszarów, gdzie moratorium objęło cały kompleks leśny, należy zaproponować do zamiany najbliższe wydzielenia o wysokich walorach przyrodniczych.”
Cała treść pisma poniżej:
DLŁ-WŁ.055.175.2024.ZM
3284214.12896164.10370088
Warszawa, 12-07-2024
Pan
Witold Koss
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Szanowny Panie Dyrektorze,
w kontekście proponowanej aktualizacji moratorium, w związku z formułowanymi wątpliwościami i pytaniami, przedstawiam wytyczne dotyczące zmian, które mają zostać wprowadzone. Przede wszystkim naszym celem jest zapewnienie, aby zmiany koncentrowały się głównie na rozwiązywaniu problemów z realizacją umów podpisanych przed 08.01.2024 roku oraz ewentualnych oczywistych potrzeb zmian pozwalających bardziej wzmocnić ochronę przyrodniczą lasów obszaru moratorium. Wydane polecenie wprowadzające tzw. moratorium było uzasadnione i przemyślane, stąd nie ma potrzeby wprowadzania znaczących zmian.
Propozycje zmian powinny dotyczyć wyłącznie obszarów wymienionych w poleceniu z 08.01.2024 roku – zarówno pod względem wskazania wydzieleń do usunięcia, jak również ujęcia w moratorium określonych obszarów lasów w nieodległym sąsiedztwie terenów nim już objętych. W przypadku obszarów, gdzie moratorium objęło cały kompleks leśny, należy zaproponować do zamiany najbliższe wydzielenia o wysokich walorach przyrodniczych.
Wymagane jest również przedstawienie szczegółowego uzasadnienia dla każdego wydzielenia, które zostało zaproponowane do zmiany. Potrzebę uzasadnienia każdej zmiany ujęto wprost w moratorium. Tymczasem w dotychczasowych konsultacjach zawarto jedynie ogólną analizę całego nadleśnictwa, co nie jest wystarczające do uzasadnienia konkretnych zmian.
Wytypowane wydzielenia zastępcze muszą być objęte tym samym zakresem ochrony (wyłączenie / ograniczenie), być cenne przyrodniczo oraz objęcie ich moratorium musi przynosić realne wzmocnienie ich ochrony. Oznacza to, że nie mogą być już objęte ochroną, a w obecnym planie urządzania lasu muszą być tam zaplanowane wskazania gospodarcze.
Proszę o przemyślane podejście do przedstawianych propozycji zmian, uwzględniając powyższe wytyczne oraz szczegółowe analizy i uzasadnienia ich zasadności.
Z wyrazami szacunku
Z up. Ministra
Mikołaj Dorożała
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
/ – podpisany cyfrowo/