Oświadczenie Polskiego Związku Pracodawców Leśnych w związku ze spaleniem harwestera i innymi aktami wandalizmu wobec maszyn leśnych

 

Szanowny Państwo,


W związku z głośnym w ostatnich dniach spaleniem harwestera oraz atakami wandalizmu wobec innych maszyn leśnych, Polski Związek Pracodawców Leśnych wyraża stanowczy sprzeciw wobec tego typu zdarzeń.

Prace leśne wykonywane są w Polsce przede wszystkim przez pracowników prywatnych firm usługowych, które działają na zlecenie Lasów Państwowych. Niszczone maszyny nie należą do Lasów Państwowych, ale właśnie do tych prywatnych firm, które reprezentuje nasz Związek.

Firmy te nie mają żadnego wpływu na to, co i gdzie wycina się w lesie. Wykonują tylko zlecenia wydawane przez Lasy Państwowe.

Firmy te ponadto borykają się w codziennej pracy z wieloma trudnościami, w tym z ciągłym niedofinansowaniem spowodowanym przeznaczeniem na usługi leśne zbyt małych środków przez Lasy Państwowe. Prywatne firmy leśne nie raz już protestowały wobec niskich zarobków, także w formie kilkutysięcznych demonstracji w Warszawie. Bez większego skutku niestety.

Ktoś powie: przecież nikt nie musi pracować w lesie. My tego tak nie postrzegamy. Praca w lesie jest dla wielu z nas pasją, wykonujemy ją z najwyższą dbałością, na jaką możemy sobie pozwolić. Jest to też bardzo specjalistyczna praca, wymagająca bardzo specjalistycznej wiedzy i specjalistycznych maszyn. Nie można jej więc zmienić z dnia na dzień.

W ostatnim czasie nasiliły się ataki na maszyny leśne firm wykonujących prace leśne na zlecenie Lasów Państwowych. Bez względu na to, kto i dlaczego to robi, apelujemy, by przestał. Przemoc nie jest sposobem na rozwiązywanie żadnych konfliktów.

 

Zarząd Polskiego Związku Pracodawców Leśnych

 

Błonie 12.04.2019 r.

 

OŚWIADCZENIE