25 października 2024 r. w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie Polski Związek Pracodawców Leśnych wziął udział w spotkaniu dotyczącym zmian w warunkach technicznych na surowiec drzewny.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wielu organizacji skupiających drzewiarzy. Stronę branży usług leśnych reprezentował PZPL w osobach: Wojciech Wójtowicz, Mirosław Redecki, Rafał Jajor.

Jędrzej Kasprzak w imieniu kilku organizacji drzewnych odczytał ich wspólny list protestujący wobec zapowiedzianych przez LP od nowego roku zmian, w tym odejścia od 5 proc. nadmiarów w stosach.

Branża drzewna zaproponowała wydłużenie terminu konsultacji nowych warunków technicznych, powołanie zespołu, z udziałem LP, drzewiarzy i naukowców, który miałby się zając zmianami w warunkach technicznych. Wyraziła też wątpliwość, czy zmiany da się wprowadzić od 1 stycznia 2026 r. Kategorycznie sprzeciwiła się wejściu zmian od 1 stycznia 2025.

Zdaniem drzewiarzy trzeba też zmienić współczynniki przeliczeniowe.

Marcin Polak, zastępca dyrektora generalnego LP powiedział, że zmiany mogą wejść najwcześniej od następnego okresu, czyli w połowie roku 2025.

Wojciech Wójtowicz, prezes PZPL podkreślił, że nie tylko przemysł drzewny jest obecnie w kryzysie, zule także. Musimy coś wspólnie wypracować, zule mogą robić każdy sortyment, ale pod warunkiem pokrycia kosztów tej pracy. Jego zdaniem zmiana w zakresie odejścia od 5 proc. nadmiarów w stosach mogłaby wejść już od stycznia 2025 r. Przedstawiciele drzewiarzy nie zgodzili się z tym stanowiskiem.

Mirosław Redecki z PZPL dodał, że wejście zmian w połowie roku nie jest możliwe, bo zule pracują w ramach przetargów rocznych, jak więc mają wycenić swoją prace na cały rok, skoro nie będą znały warunków obowiązujących w drugiej połowie roku?

Dyrektor Polak wyjaśnił, że jego zdaniem odejście od nadmiarów doprowadzi w dłuższym okresie do sytuacji, że drewno po prostu o te 5 proc. stanieje. Podkreślił, że w dyskusjach nad nowymi zasadami pomiaru drewna powinny brać udział trzy strony: LP, drzewiarze i zule. Zgodzili się z tym także drzewiarze.

Konkluzją spotkania jest propozycja powołania kilku grup roboczych, z których każda zajmie się opracowaniem warunków technicznych dla danych grup sortymentów.

Notatka nie jest dokładnym zapisem spotkania, a jedynie subiektywnym skrótem dokonanym na potrzeby PZPL.

 

Na zdjęciu niżej od lewej: Piotr Piórkowski, Wydział Użytkowania Lasu DGLP, Wojciech Wójtowicz, Mirosław Redecki.

2024.10.25 1