6 sierpnia 2024 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych rozesłała do wszystkich nadleśnictw w Polsce pismo dotyczące kształtowania rynku usług leśnych i współpracy z zakładami usług leśnych.
Pismo podpisał Jerzy Fijas, Zastępca Dyrektora Generalnego LP ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej.
Cieszymy się, że postulaty zgłaszane przez Polski Związek Pracodawców Leśnych i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych znalazły tak szeroko swoje odzwierciedlenie w tym piśmie. Nasze wieloletnie starania, rozmowy z kierownictwem Lasów Państwowych, wzajemne dyskusje przynoszą owoce.
Pismo jest przykładem na dobrą współpracę branży usług leśnych i Lasów Państwowych, o którą w ostatnich latach bywało trudno.
Terminy płatności za usługi leśne.
W piśmie mówi się, że począwszy od 2025 roku termin płatności za wykonanie prac leśnych nie będzie przekraczał 14 dni.
Przypomnijmy, że skrócenie terminu płatności to postulat Polskiego Związku Pracodawców Leśnych: https://pzpl.org.pl/co-robimy/195-postulaty-pzpl, (postulat numer 32, proponowaliśmy 7 dni, ale 14 dni jest lepsze od często stosowanych teraz 21 dni).
Kontrola wykonawców leśnych w zakresie przestrzegania zapisów umownych.
Realizacja umów będzie podlegała obowiązkowej, jednolitej procedurze kontrolnej (przykładowo: forma zatrudniania pracowników, kontrola jakości wykonanych prac). Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zobowiąże dyrektorów rdLP do prowadzeniastatystyk w zakresie prowadzonych przez nadleśnictwa kontroli.
Kontrola, nakierowana na firmy nie spełniające wymogów prawnych, to także postulat Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, zgłaszany ostatnio np. na Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach: https://pzpl.org.pl/co-robimy/211-pzpl-na-onol
Certyfikacja zuli
Planowany jest powrót do opracowania projektu systemu certyfikacji przedsiębiorców leśnych.
To kolejny postulat PZPL, zgłaszany ostatnio np. na Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach: https://pzpl.org.pl/co-robimy/211-pzpl-na-onol
Transparentność zasad planowania.
W dokumentach przetargowych zostanie umieszczona informacja o ilości roboczogodzin zaplanowanych na realizację zadania.
Przypomnijmy, że jest to postulat Polskiego Związku Pracodawców Leśnych: https://pzpl.org.pl/co-robimy/195-postulaty-pzpl (numer 11), na który od poprzedniego kierownictwa LP otrzymaliśmy negatywną odpowiedź: https://pzpl.org.pl/co-robimy/191-dglp-nie-pokazujemy-roboczogodzin
Teraz udało się to wprowadzić.
Katalogi w rozliczaniu prac.
Ponadto w piśmie czytamy, że zostaną podjęte prace umożliwiające stosowanie Katalogów Norm Czasu pracy przy rozliczeniach z wykonawcami usług leśnych, w pierwszej kolejności w ramach prac związanych z zagospodarowaniem lasu.
To także nasz postulat.
Pakiety harwesterowe.
Planowanie pakietów harwesterowych winno być ograniczone - niewskazane jest wydzielanie pakietów z wybranych pozycji cięć w różnych leśnictwach.
To także realizacja, przynajmniej częściowa, postulatu Polskiego Związku Pracodawców Leśnych: https://pzpl.org.pl/co-robimy/195-postulaty-pzpl, (postulat numer 21)
Organizacja pracy.
Nadleśniczowie zobowiązani są do organizacji prac leśnych w sposób zapewniający pełne wykorzystanie zasobów oraz sprawną organizację usług na terenie nadleśnictwa (przykładowo: eliminując wielokrotne wejścia na te same pozycje, koncentrując prace w maksymalnie zbliżonych lokalizacjach, ograniczając ilość sortymentów i ich długości na pozycji cięć).
To zalecenie dąży do spełnienia kilku postulatów PZPL: https://pzpl.org.pl/co-robimy/195-postulaty-pzpl (postulaty numer 1, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 17, 18).