Polski Związek Pracodawców Leśnych zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych o pilne wdrożenie systemu dopłat/rekompensat w celu utrzymania zatrudnienia w firmach leśnych dotkniętych ograniczeniami lub wyłączeniami pozyskania drewna nałożonymi przez Ministerstwo.
Poniżej nasz list w tej sprawie:
Błonie 13.02.2024 r.
Szanowna Pani Paulina Hennig-Kloska
Minister Klimatu i Środowiska
Szanowny Pan Mikołaj Dorożała
Podsekretarz stanu, Główny Konserwator Przyrody
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szanowny Pan Witold Koss
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szanowna Pani Minister,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowny Panie Dyrektorze,
W imieniu Polskiego Związku Pracodawców Leśnych skupiającego przedsiębiorców leśnych prosimy o pilne wdrożenie systemu dopłat/rekompensat w celu utrzymania zatrudnienia w firmach leśnych dotkniętych ograniczeniami lub wyłączeniami pozyskania drewna nałożonymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Firmy leśne pozbawione w sposób nagły i nieprzewidziany części pracy mają problem z utrzymaniem pracowników. Jako organizacji skupiającej pracodawców szczególnie zależy nam na utrzymaniu kadr w firmach leśnych. O pracowników w naszej branży jest trudno, dlatego nie możemy sobie pozwolić na ich odejście w wyniku chwilowego braku środków na ich utrzymanie.
Problem dotyczy szczególnie firm z Podlasia i Podkarpacia, ale nie tylko. Po ogłoszeniu decyzji Pani Minister o ograniczeniu lub wstrzymaniu cieć w wielu nadleśnictwach prace leśne zostały wstrzymane. Na zmianę pozycji cięć, zmianę planów urządzenia lasu trzeba czasu, tymczasem każdy miesiąc bez pracy zakontraktowanej wcześniej w umowie z nadleśnictwem jest dla firmy leśnej bardzo trudny do przetrwania. Trudno płacić pensje, gdy się nie ma zleceń.
Wiemy, że problem ten jest znany Panu Ministrowi Mikołajowi Dorożale, bo wielokrotnie zapewniał w kontekście decyzji o ograniczeniu cięć, że „jeśli będzie się to wiązało z kosztami dla ZUL, to znajdą się pieniądze na rekompensaty. Fundusz Leśny to jedno z potencjalnych źródeł finansowania” (Gazeta Wyborcza).
Pan Minister mówił też: „…w sytuacji jeśli ktoś będzie bardziej poszkodowany wprowadzimy takie rekompensaty. Będę sugerował przesunięcie kwot chociażby z funduszu leśnego, tak jak było to w czasie klęski, czyli sytuacji nagłego zdarzenia. Na poziomie RDLP powinny zostać przeprowadzone dokładne analizy, kto powinien zostać objęty takim wsparciem. Prosiłem dyrektora generalnego LP o jak najszybszą pracę w tym obszarze” (Gazeta Leśna).
Biorąc powyższe pod uwagę prosimy o pilne wdrożenie systemu dopłat/rekompensat dla firm leśnych opartego o dofinansowanie do każdego utrzymywanego przez te firmy etatu tak, by pracownicy ci nie musieli być w trybie pilnym zwolnieni z pracy. Na podobnej zasadzie dopłat do etatów działały tarcze antykryzysowe w okresie pandemii koronawirusa.
W zakresie opracowania zasad i sposobu wypłacania takich dopłat służymy naszą wiedzą
i pomocą.
Z poważaniem
Wojciech Wójtowicz
Prezes
Lucjan Długosiewicz
Wiceprezes
Polski Związek Pracodawców Leśnych Polski Związek Pracodawców Leśnych